Як перевірити, чи проти бізнес-партнера, з котрим плануємо співпрацювати не порушена справа про банкрутство; чи стосовно суб’єкта господарської діяльності прийнятті судові рішення про сплату боргу ?
Згідно з Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14 травня 1992 р., банкрутством є визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів. А це означає, що справи про банкрутство підвідомчі виключно господарським судам і говорити про боржника – як про «банкрута» можемо тільки після прийняття відповідного рішення в судовому порядку. Як перевірити чи таке рішення мало місце стосовно того або іншого суб’єкта господарської діяльності.
З метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства з введенням в дію Закону України «Про доступ до судових рішень», прийнятого 22 грудня 2005 р., кожен отримав право на доступ до судових рішень (рішень, судових наказів, постанов, вироків, ухвал), ухвалених судам. Це право забезпечується шляхом офіційного оприлюднення судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України.
Для доступу кожного до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень – автоматизованої системи збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Згідно з Постановою Кабміну від 25 травня 2006 р. № 740 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень», внесенню до Реєстру підлягають судові рішення Верховного Суду України, вищих спеціалізованих, апеляційних та місцевих судів, зокрема рішення господарських судів в справі банкрутства.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України, а саме: http://www.court.gov.ua
Відповідно до Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень користувачам Реєстру надається можливість пошуку, перегляду, роздрукування електронних копій судових рішень, копіювання їх текстів у цілому або частин відповідно до режиму доступу до судових рішень, внесених до Реєстру за останніх п'ять років.
Доступ до інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюється через інформаційно-пошукову систему доступу за адресою http://reyestr.court.gov.ua за такими реквізитами:
-
найменування суду, що ухвалив (постановив) судове рішення;
-
код суду згідно з довідником статистичних кодів;
-
прізвище та ініціали судді (суддів), який ухвалив (постановив) судове рішення;
-
дата ухвалення (постановлення) судового рішення;
-
форма судочинства;
-
форма судового рішення;
-
номер справи, у якій прийнято рішення, дата її надходження до суду;
-
найменування сторін судового процесу з урахуванням режиму доступу до судових рішень;
-
статус сторін судового процесу (фізична особа, юридична особа, державний орган, підприємство, установа, організація тощо);
-
ключові слова.
Кожен має право повністю або частково відтворювати судові рішення, що проголошені судом прилюдно, у будь-який спосіб, у тому числі через оприлюднення в друкованих виданнях, у засобах масової інформації, створення електронних баз даних судових рішень. Будь-яке редагування тексту судового рішення не повинно спотворювати його зміст.
У текстах судових рішень, що відкриті для загального доступу через оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади або офіційне опублікування, не можуть бути розголошені відомості, що дають можливість ідентифікувати фізичну особу. Однак, до таких відомостей, не належать:
-
прізвища та ініціали суддів, які ухвалили судове рішення;
-
імена посадових чи службових осіб, які, виконуючи свої повноваження, беруть участь у цивільній, господарській, адміністративній чи кримінальній справах, справах про адміністративні правопорушення (проступки);
-
імена сторін у справі, що розглядалася міжнародною судовою чи іншою міжнародною установою, на рішення якої міститься посилання в тексті судового рішення.
На особливу увагу заслуговує додаткова можливість пошукування ухвал суду про порушення провадження про банкрутство. На офіційному веб-порталі судової влади України доступна додаткова інформаційно-пошукова система, в якій за нас обрана форма судочинства, а саме – «Господарське», категорія справи – «Господарські справи» далі «Справи про Банкрутство» далі «Банкрутство».
Додатково, слід звернути увагу, що особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків, може звернутися до апарату відповідного суду з письмовою заявою про ознайомлення із судовим рішенням, виготовлення копії судового рішення. Заява розглядається відповідальною службовою особою апарату суду невідкладно, а якщо вона потребує додаткового вивчення, - протягом трьох робочих днів.