У багатьох осіб державна служба зайнятості України асоціюється виключно з місцем до якого звертаються громадяни, котрі пошукують роботи на території України, як безробітні. Хочемо звернути увагу, що до державної служби зайнятості України за сприянням у працевлаштуванні (як в межах України так і закордоном) можуть звертатися не тільки всі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.
Реєстрація та ведення обліку громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні регулюється Постановою Кабінету Міністрів України № 219 від 14 лютого 2007 р. «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних».
З аналізу Постанови Кабміну України № 219 від 14 лютого 2007 р. слідує, що реєстрація громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання. Нагадаємо, що згідно з Положенням про державну службу зайнятості, затвердженому Постановою Кабміну України № 47 від 24 червня 1991 р. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Особи звертаються до відповідного Центу з одночасним пред'явлення паспорта (у виняткових випадках: довідки про реєстрацію місця проживання, виданої житлово-експлуатаційною організацією або органом внутрішніх справ, або свідоцтво про народження), трудової книжки (дубліката трудової книжки, або довідки з архівної установи про прийняття та звільнення з роботи), цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту. Іноземці та особи без громадянства, що постійно проживають в Україні, подають посвідку на постійне проживання.
За відсутності трудової книжки громадянин, який уперше шукає роботу, повинен пред'явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку, а військовослужбовці, звільнені з військової служби, також військовий квиток.
Для реєстрації у державній службі зайнятості громадянин подає копії трудової книжки, цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг), диплома або іншого документа про освіту, довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, що зберігаються в його особовій справі.
Додатково, під час реєстрації пред'являються:
- випускниками вищих навчальних закладів, що навчалися за державним замовленням і звернулися до державної служби зайнятості протягом року з дня закінчення навчання, - направлення на роботу і скріплена печаткою замовника довідка про відмову у працевлаштуванні або довідка про надання можливості самостійно працевлаштовуватися, форми яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 992 від 22 серпня 1996 р. «Про Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням»;
- громадянами, які втратили роботу в колективних сільськогосподарських підприємствах, - довідка про вихід із складу членів сільськогосподарського підприємства (сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства), видана підприємством (кооперативом, товариством), а колишніми членами особистих селянських господарств, для яких така робота була основною, крім тих, що вперше шукають роботу, в тому числі випускники середніх загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладів, - довідка про припинення ведення особистого селянського господарства або про вихід з такого господарства, видана сільською, селищною або міською радою за місцем розташування земельної ділянки;
- громадянами, які отримують пенсію відповідно до законодавства, - пенсійне посвідчення.
У разі неподання особами документів, необхідних для реєстрації (перереєстрації), їм надаються у державній службі зайнятості лише профорієнтаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.
Якщо громадяни бажають отримати додаткові гарантії щодо працевлаштування, повинні згідно з законодавством, пред'явити такі документи:
- інваліди – довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та індивідуальну програму реабілітації;
- громадяни, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування, - довідку з установи, в якій особа відбувала покарання або проходила примусове лікування (не пізніше ніж протягом календарного року з дня звільнення);
- діти-сироти, які залишилися без піклування батьків, - довідку з органу опіки та піклування;
- жінки, які мають дітей віком до 6 років, - копію свідоцтва про народження дитини;
- одинокі матері, які мають дітей віком до 14 років або дитину-інваліда, - довідку з органу соціального захисту про підтвердження, що зазначена особа є одинокою матір'ю, копії свідоцтва про народження та посвідчення дитини-інваліда.
Якщо останній день реєстрації припадає на святковий, вихідний або неробочий, то строком закінчення реєстрації вважається робочий день, що настає за ним.
Згідно з Постановою Кабміну України № 47 від 24 червня 1991 р. районні, міськрайонні, міські та районні в місті центри зайнятості несуть відповідальність за своєчасне і якісне надання кожному громадянину, який звернувся до державної служби зайнятості, безплатних послуг по працевлаштуванню, професійній орієнтації та підготовці; збереження у таємниці соціальних даних кожного громадянина, який користується послугами державної служби зайнятості; об'єктивність при наданні послуг щодо консультування та працевлаштування громадян, які звернулися до місцевої служби зайнятості.