Петро

Швидкі, вичерпні відповіді на питання. Я дуже задоволений і рекомендую всім!

Стас

Благодарю за профессиональную услугу. В будущем воспользуюсь еще из вашего сервиса. Ответы ясны, полны, с ссылкой на законодательство.
Головна сторінка › Для дому › Трудове право › Працевлаштування іноземців

Працевлаштування іноземців


Автор: 111Аліона Ковал

Випускниця Національного Університету.
Понад 6 років досвіду в роботі.
Володіє українською, російською та польською мовами.
Працевлаштування іноземців
До моменту набрання чинності Закону України «Про занятість населення», прийнятого Верховною Радою України 5 липня 2012 р.,залишилось менше, ніж два місяці. Чи новела змінить підхід органів державної влади України до застосування праці іноземців на території України? В багатьох розвинутих країнах Західної Європи (Франція, Німеччина) в ситуації демографічної кризи, політика держави направлена на збільшення кількості іммігрантів здатних до народження дітей. Щодо демографічної ситуації в Україні – залишається бажати кращого. Можливо новий Закон «Про занятість населення» буде одним із кроків направлених на поліпшення демографічної ситуації. Якщо іноземці будуть приїжджати а Україну працювати є дужо шансів, що залишаться на постійне проживання і створять свої сім’ї.
 
Повертаючись до нового Закону України «Про занятість населення» від 5 липня 2012 р., слід підкреслити, що так само, як і діючий Закон «Про занятість населення» від 1 березня 1991 р., новий – передбачує право іноземців на працевлаштування в Україні на визначений строк, шляхом їх прийняття роботодавцями на роботу на підставі дозволу на застосування праці іноземців, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади України на один рік.
 
В новому Законі звертає на себе увагу положення, що визначає особливий статус іноземців:
 • які постійно проживають в Україні, 
 • яких визнано в Україні біженцями, 
 • яким надано притулок в Україні, 
 • яких визнано особами, що потребують додаткового захисту, 
 • яким надано тимчасовий захист, 
 • які одержали дозвіл на імміграцію в Україну.
 
Особи вказаних категорій мають право на зайнятість на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Дана «легалізація» під час голосування за проект Закону України «Про занятість населення», була предметом дискусій, однак в кінцевому випадку – включена до нового Закону «Про занятість населення» від 5 липня 2012 р.
 
На відміну від діючого Закону, в новому – праці іноземців присвячений цілий розділ – VII «Застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні».
 
Варто звернути увагу, що згідно з ст. 42 Закону України «Про занятість населення» від 5 липня 2012 р. дозвіл роботодавця на застосування праці іноземця видається за умови, що в Україні (регіоні) відсутні кваліфіковані працівники, які спроможні виконувати відповідний вид роботи, або є достатнє обґрунтування доцільності застосування їх праці, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Практично в кожному випадку органи державної влади прихильно наставлені на прийняття обґрунтувань роботодавців, а це означає, що навіть якщо в Україні можна знайти особу з кваліфікаціями подібними до кваліфікацій іноземця – роботодавець може отримати дозвіл на застосування праці саме іноземця.
 
Вище вказаний дозвіл видається також на застосування праці:
 • іноземців, які направлені закордонним роботодавцем в Україну для виконання певного обсягу робіт (послуг) на підставі договорів, укладених між вітчизняним та іноземним суб'єктом господарювання, за умови, що відсоток кваліфікованих іноземців, які залучаються в рамках договору, не перевищує половини загальної чисельності осіб, що працюватимуть на умовах договору;
 • іноземців, які відповідно до графіка специфічних зобов'язань у секторі послуг Протоколу про вступ України до COT (стаття II Генеральної угоди про торгівлю послугами) належать до категорії «внутрішньокорпоративні цесіонарії»;
 • осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця.
 
Порядок видачі, продовження дії та анулювання дозволу на застосування праці іноземців і розмір плати за видачу дозволу, яка зараховується до бюджету Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2009 р. № 322 «Про затвердження Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства».
 
Як зазначено вище, не всі іноземці, що планують виконувати працю на території України потребують дозволу на працевлаштування. Окрім іноземних осіб, про котрі мова в Законі України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» від 8 липня 2011 р., без дозволу здійснюється працевлаштування:
 • представників іноземного морського (річкового) флоту та авіакомпаній, які обслуговують такі компанії на території України;
 • працівників закордонних засобів масової інформації, акредитованих для роботи в Україні;
 • спортсменів, які набули професійного статусу, артистів та працівників мистецтва для роботи в Україні за фахом;
 • працівників аварійно-рятувальних служб для виконання термінових робіт;
 • працівників іноземних представництв, які зареєстровані на території України в установленому законодавством порядку;
 • священнослужителів, які є іноземцями і тимчасово перебувають в Україні на запрошення релігійних організацій для провадження канонічної діяльності лише у таких організаціях з офіційним погодженням з органом, який здійснив реєстрацію статуту (положення) відповідної релігійної організації;
 • іноземців, які прибули в Україну для участі у реалізації проектів міжнародної технічної допомоги;
 • іноземців, які прибули в Україну для провадження викладацької діяльності за фахом у державних вищих навчальних закладах на їх запрошення;
 • інших іноземців у випадках, передбачених законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
 
Слід звернути увагу, що до зайнятого населення не належать іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні і зайнятість яких пов'язана із забезпеченням діяльності іноземних посольств і місій або виконанням своїх професійних чи трудових обов'язків перед роботодавцем – нерезидентом.
 
Додатково, слід підкреслити, що не зважаючи на велику кількість працевлаштованих на території України громадян Російської Федерації і Республіки Польща – роботодавці не користуються спеціальним пільгами під час отримання дозволу на працевлаштування в Україні громадян Росії і Польщі, - це означає, що на них повністю поширюється дія законодавства України про занятість населення. 

Теги для цієї статті: працевлаштування

* Вашу адресу електронної пошти не буде опублікований
У січні 2020 року набирають чинності змінені положення Закону про автомобільний транспорт,...
Умови отримання дозволу на постійне проживання регулюються нормативно-правовим...
Відповідно до ст. 88 Закону про іноземців, іноземцю видається рішення про зобов’язання...
Питання, пов’язані з відбуванням покарання в системі електронного нагляду, регулюються...
На жаль, описана вами ситуація дуже поширена, як на рівні воєвод, так і у  справах,...
Перш за все, іноземець повинен пам’ятати, що зобов’язаний протягом 15 робочих...
Для того, щоб виконувати легально роботу, ваш працівник повинен мати заяву про намір...
Я не поділяю думки польського консула щодо неможливості оформлення візи вашій дружині,...
Відповідно до ст. 116 Закону про іноземців, крім випадків, зазначених у ст. 99 п 1 Закону...
Дуже часто постає питання, яке піднімає один з батьків, котрий на одинці залишився...
У нашій країні, на превеликий жаль, з кожним роком збільшується число розлучень. Кожен...
З 15 серпня ц. р. польський президент може надавати громадянство всім іноземцям, незалежно...
Права особи, якій надано Карту Поляка, як і умови її надання, втрату терміну дії і...
Міністерство соціальної політики України з прийняттям нового Закону України «Про...
Згідно з присланим рішенням, що стосується громадянина України, його депортовано...
Низький рівень правової культури громадян часто не тільки не дає можливість знайти...
Згідно з даними державної служби зайнятості України станом на 1 грудня 2012 р. на обліку...