Посередництво у працевлаштуванні- Адміністративне право- Юридична консультація он-лайн

Петро

Швидкі, вичерпні відповіді на питання. Я дуже задоволений і рекомендую всім!

Стас

Благодарю за профессиональную услугу. В будущем воспользуюсь еще из вашего сервиса. Ответы ясны, полны, с ссылкой на законодательство.
Головна сторінка › Для дому › Трудове право › Посередництво у працевлаштуванні

Посередництво у працевлаштуванні


Автор: Аліона Ковал

Випускниця Національного Університету.
Понад 6 років досвіду в роботі.
Володіє українською, російською та польською мовами.
Посередництво у працевлаштуванні
Міністерство соціальної політики України з прийняттям нового Закону України «Про зайнятість населення» пов’язує врегулювання механізму співпраці та взаємодії між Державною службою зайнятості та приватними кадровими агентствами, база вакансій та шукачів роботи яких у п’ять разів перевищує відповідну базу Державної служби зайнятості. Віце-прем’єр-міністр – Міністр соціальної політики України – Сергій Тігіпко зазначив, що діяльність приватних агентств з працевлаштування (близько 
14,5 тис.) відбувається в умовах недостатнього правового регулювання, що негативно впливає на захист прав та гарантій громадян.
 
5 липня 2012 року Верховна Рада України прийняла новий Закон України «Про зайнятість населення». Залишається сподіватись, що від моменту набрання Законом чинності (1 січня 2013 року) зможемо говорити про перші крики в досягненні мети, наступні зміни будуть залежати від активної реалізації поставлених цілей, зокрема перед Мінсоцполітики України. 
 
Розглянемо, як в найближчій перспективі буде врегульований статус агентств з працевлаштування як в Україні, так і за кордоном. Посередництву в працевлаштуванні законодавець присвятив розділ VI Закону України «Про зайнятість населення» – саме він визначає аспекти діяльності суб’єктів господарювання, що надають відповідні посередницькі послуги, їх права та обов’язки. Зокрема, в ст. 36 Закон визначає, що суб'єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні зобов'язані:
 
  • надавати громадянам повну та достовірну інформацію про попит роботодавця на робочу силу (вакансії), його вимоги щодо кваліфікації, досвіду роботи, про умови, характер та оплату праці;
  • співпрацювати з відповідним територіальним органом Міністерства соціальної політики, підприємствами, установами та організаціями, профспілками та їх об'єднаннями, організаціями роботодавців та їх об'єднаннями;
  • забезпечувати захист інформації, що надійшла від громадян, які звертаються з метою працевлаштування, та дотримання правил використання і поширення такої інформації, встановлених законами України «Про інформацію» та «Про захист персональних даних», а також конфіденційність комерційної інформації роботодавців;
  • подавати територіальним органам Міністерства соціальної політики відомості про чисельність працевлаштованих ними осіб.
 
Відповідно до Закону України «Про занятість населення» та Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» господарська діяльність з посередництва у працевлаштуванні на роботу за кордоном відноситься до видів господарської діяльності, який ліцензується державою. Постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2000 року № 1698 «Про затвердження переліку органів ліцензування» Мінсоцполітики визначено органом ліцензування з посередництва у працевлаштуванні на роботу за кордоном. Слід зазначити, що посередництво при працевлаштуванні в Україні надалі буде здійснюватися без будь-яких дозвільних документів. 
 
Послуги з посередництва у працевлаштуванні на роботу за кордоном будуть надаватись відповідно до заявок іноземного роботодавця (його контрагента) щодо вільних робочих місць (вакансій) і лише в межах укладених іноземними суб'єктами господарювання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про надання посередницьких послуг у сфері працевлаштування з метою сприяння підписанню трудового договору (контракту найму). Обов'язковим додатком до зовнішньоекономічного договору (контракту) про надання посередницьких послуг у сфері працевлаштування за кордоном буде проект трудового договору, завірений іноземним роботодавцем.
 
Суб'єкт господарювання, який надаватиме послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, буде поносити відповідальність згідно із законодавством за погіршення умов трудового договору, укладеного між особою та іноземним роботодавцем, копія якого зберігатиметься у такого суб'єкта протягом трьох років.
 
Окремо слід зазначити,що згідно з п. 2 ст. 37 Закону України «Про занятість населення», суб'єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, не мають право отримувати від громадян, яким надано зазначені послуги, гонорари, комісійні та інші винагороди. Оплата послуг з працевлаштування здійснюватиметься виключно роботодавцем, якому надано такі послуги. В п. 2, але ст. 38 вище зазначеного Закону йдеться мова про те, що суб'єкт господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, матиме права отримувати від осіб, яким надані такі послуги, плату тільки після підписання акта виконаних робіт.
 
Особливу увагу звертає впровадження переліку суб'єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, котрий буде формуватись центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. Впровадження такого реєстру сприятиме не тільки створенню ефективного механізму функціонування переліку суб'єктів господарювання, які надають послуги з посередництва, але й поліпшенню доступу заінтересованих осіб до інформації. На мою думку, відсутність обов’язку ліцензування (отримання іншого дозволу) господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні в Україні вимагає перегляду. 
У вас є правові проблеми? Зверніться до наших фахівців!

Теги для цієї статті: посередництво

2014-01-12 18:34 дмитро napisał(a):
доброго дня. Мені 26 . Цікавить робота в Канада, США, Дубаі, європа. За освітою тренер по фітнесу, масажист, охоронець. Маю незакінчену освіту сільського господарства . Досвід в сільському господарсві в Канада та Данія ( 3 роки). ILTS 4.5 english testing sistem.
* Вашу адресу електронної пошти не буде опублікований
У січні 2020 року набирають чинності змінені положення Закону про автомобільний транспорт,...
Умови отримання дозволу на постійне проживання регулюються нормативно-правовим...
Відповідно до ст. 88 Закону про іноземців, іноземцю видається рішення про зобов’язання...
Питання, пов’язані з відбуванням покарання в системі електронного нагляду, регулюються...
На жаль, описана вами ситуація дуже поширена, як на рівні воєвод, так і у  справах,...
Перш за все, іноземець повинен пам’ятати, що зобов’язаний протягом 15 робочих...
Для того, щоб виконувати легально роботу, ваш працівник повинен мати заяву про намір...
Я не поділяю думки польського консула щодо неможливості оформлення візи вашій дружині,...
Відповідно до ст. 116 Закону про іноземців, крім випадків, зазначених у ст. 99 п 1 Закону...
Дуже часто постає питання, яке піднімає один з батьків, котрий на одинці залишився...
У нашій країні, на превеликий жаль, з кожним роком збільшується число розлучень. Кожен...
З 15 серпня ц. р. польський президент може надавати громадянство всім іноземцям, незалежно...
Права особи, якій надано Карту Поляка, як і умови її надання, втрату терміну дії і...
Міністерство соціальної політики України з прийняттям нового Закону України «Про...
Згідно з присланим рішенням, що стосується громадянина України, його депортовано...
Низький рівень правової культури громадян часто не тільки не дає можливість знайти...
Згідно з даними державної служби зайнятості України станом на 1 грудня 2012 р. на обліку...