Реєстрація та зняття з реєстрації іноземних громадян - компетенція територіального підрозділу держдепартаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб.
Якщо в іноземця не буде реєстрації в установленому законом порядку в органах ВВІР, йому загрожує депортація, штраф і заборона на в'їзд в Україну терміном до 5 років.
В першу чергу, іноземець повинен отримати візу типу «Д»(так звана «робоча віза») за місцем свого постійного проживання. Ще в 2011 році «Робочою візою» була віза ІМ-1. А з початку 2012 року дану візу замінила віза «Д». Також на візовій етикетці має бути вказана одна із конкретних причин тимчасового проживання в Україні:
- міжнародна технічна допомога,
- робота в релігійній організації,
- робота у громадській організації,
- робота в представництві іноземної компанії,
- і в інших випадках передбачених законодавством України та міжнародними договорами.
Для інших типів віз - посвідка в Україні неможлива, а реєстрація у ВВІРі не обов’язкова.
Недавно прийняли нову редакцію Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011р., в якому було врегульовано питання отримання постійних і тимчасових посвідок на проживання. Згідно цього закону іноземці та особи без громадянства можуть залишатись в Україні як на тимчасовій так і на постійній основі. Отримати постійний вид на проживання за відсутності підстав (родинні зв'язки, шлюб і т.д.) - неможливо.
Тимчасове проживання на території України є одним із видів проживання в Україні. Щоб отримати тимчасову посвідку на території України необхідно оформити дозвіл на працевлаштування в Україні (знайти роботодавця). Також необхідні деякі основні документи при реєстрації у ВВІРі: паспорт (копія першої сторінки паспорта з перекладом на українську мову і нотаріально завірена), ідентифікаційний податковий код. Слід врахувати те що ВВІР реєструє іноземця за місцем його тимчасового проживання, отже потрібна заява від власника квартири ( обов’язково нотаріально завірена), хоча не завжди орендодавці довіряють іноземцеві, але підстав для сумнівів не має. Також потрібно нотаріально завірений дозвіл на працевлаштування та багато інших документів, перелік яких не є вичерпним і узаконеним. Потрібно ретельно перевіряти документи за терміном чинності.
Роботодавець (підприємство), також повинні стати на облік у ВВІР. Реєстрація у ВВІРі як правило займає 3 дні.
Також слід згадати те що Закон України «Про правовий статус іноземців» приніс нові зміни, на рахунок членів сім’ї іноземців. Віднедавна чоловік (дружина) іноземця мають можливість автоматично отримати посвідку на тимчасове проживання, якщо інший з подружжя має дозвіл на офіційне працевлаштування в Україні. Діє вона доти, доки і посвідка офіційно працевлаштованого іноземця.
Великою перевагою виду на проживання – тимчасової посвідки на Україні є те, що дозвіл на перебування в Україні наприклад дають на 180 днів і всі ці дні ти можеш перебувати в країні, а також безперешкодно перетинати кордон туди і на зад протягом зазначеного терміну у візі.
Обов’язково потрібно пам’ятати – як тільки закінчився термін перебування в Україні, іноземець та його дружина (чоловік), якщо такі були поряд із ним, терміново мають покинути країну, щоб уникнути проблем в подальшому.