Петро

Швидкі, вичерпні відповіді на питання. Я дуже задоволений і рекомендую всім!

Стас

Благодарю за профессиональную услугу. В будущем воспользуюсь еще из вашего сервиса. Ответы ясны, полны, с ссылкой на законодательство.
Головна сторінка › Для дому › Сімейне право › Шлюбний договір

Шлюбний договір

Тетяна Костира

Автор: 111Тетяна Костира

Багато хто вважає що шлюбний договір запозичений із зарубіжної практики. Може бути, але як показує ця практика, шлюбний договір допомагає уникнути неприємностей і довгих судових тяганин при розлученні з розділом майна, виплаті аліментів і багатьох інших питаннях. Тим, хто одного разу, двічі або тричі пройшов через неприємні процедури шлюборозлучного процесу пояснювати необхідність шлюбного договору не потрібно, а от тим, хто вперше планує пов'язати своє життя з іншою людиною - узаконити шлюб - скажемо тільки що, незважаючи на всю впевненість у другій половині , шлюбний договір не зробить стосунки гірші, а от у випадку, якщо такі відносини дадуть тріщину, тобто розлучення, Ви зможете пройти його з найменшими майновими втратами. 
 
Зазначимо, що лише правильно складений, з точки зору юридичних нюансів, шлюбний договір, може служити гарантією майнових прав при розлученні. 
 
Згідно українського законодавства можна укласти шлюбний договір як до реєстрації шлюбу (набирає чинності в день реєстрації шлюбу), так і будучи в зареєстрованому шлюбі (набирає чинності в день його нотаріального посвідчення). 
 
У шлюбному договорі, як правило, визначаються: 
 
  1. правовий режим майна 
  2. порядок користування житлом 
  3. право на утримання 
 
1. В шлюбному договорі (за бажанням) включається положення про правовий режим майна, яке передається для використання на спільні потреби сім'ї, а також подарованого подружжю, в результаті  реєстрації шлюбу. 
 
Також можна передбачити в договорі положення, згідно якого майно, придбане за час шлюбу, вважатиметься спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з подружжя. 
 
Порядок поділу майна у шлюбному договорі також вказується, у тому числі і в разі розірвання шлюбу, використання належного подружжю або одному з подружжя майна для забезпечення потреб дітей, а також інших осіб, а також будь-які інші умови щодо правового режиму майна, якщо вони не суперечать моральним засадам суспільства. 
 
2. Дуже часто, в зв'язку з укладенням шлюбу один із подружжя вселяється в житло яке належить другому з подружжя. В такому випадку рекомендується прописати в шлюбному договорі порядок користування житлом, оскільки часто буває, коли після розлучення один з подружжя крім того що не хоче виселитися з такого житла, ще й претендує на його частину. Наприклад, в разі розірвання шлюбу, той з подружжя, хто вселився в нього, повинен звільнити жиле приміщення з виплатою грошової компенсації (або без неї). Також в договорі можна позначити домовленість сторін (подружжя) про проживання в житловому приміщенні, яке належить одному з подружжя або є спільною власністю подружжя, їхніх родичів. 
 
3. Право на утримання є одним з найважливіших пунктів шлюбного договору. В такому випадку можна гарантувати собі забезпечення іншим членом подружжя, після розлучення незалежно від непрацездатності та потреби в матеріальній допомозі. Така необхідність дуже часто виникає у того з подружжя, який займався вихованням дітей і зовсім не приділяв час на заробітки і особистий кар'єрний ріст, а от у випадку розлучення може залишитися без коштів на існування, тобто без роботи, без годувальниця, і з дітьми, яких потрібно утримувати. В іншому випадку подружжя за спільною згодою можуть передбачити в договорі пункт, згідно з яким буде встановлена можливість припинення права на утримання одного з подружжя у зв'язку з одержанням ним майнової (грошової) компенсації. 
 
У ряді випадків перевагою шлюбного договору є факт, що в разі невиконання одним із подружжя свого обов'язку за договором, наприклад невиплати аліментів у розмірах і терміни, встановлені шлюбним договором, аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса, без необхідності звернення в суд. 
 
Люди виховувалися в різних сім'ях, і це дозволило їм сформувати свій індивідуальний підхід до сім'ї та шлюбу. Іноді вже на стадії узгодження шлюбного договору у подружжя розходяться погляди на багато його пунктів, про які вони раніше навіть не задумувались. 
 
Шлюбний договір - це не лише гарантія майнових прав на випадок розлучення і в шлюбі, але і хороша перевірка "міцності відносин" до вступу в шлюб
 
У той же час потрібно відзначити, що не всі відносини підпадають під регулювання шлюбним договором. 
 
Шлюбний договір не може: 
 
  • регулювати особисті відносини подружжя 
  • регулювати особисті відносини між подружжям і дітьми 
  • зменшувати обсяг прав дитини 
  • ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище 
  • передавати у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації 
 
Подружжя може змінити умови шлюбного договору чи відмовитися від шлюбного договору але тільки в тому випадку коли обидві сторони дають згоду, односторонньо змінити чи відмовитись від шлюбного договору неможливо. 

Теги для цієї статті: договір, шлюб

* Вашу адресу електронної пошти не буде опублікований
У січні 2020 року набирають чинності змінені положення Закону про автомобільний транспорт,...
Умови отримання дозволу на постійне проживання регулюються нормативно-правовим...
Відповідно до ст. 88 Закону про іноземців, іноземцю видається рішення про зобов’язання...
Питання, пов’язані з відбуванням покарання в системі електронного нагляду, регулюються...
На жаль, описана вами ситуація дуже поширена, як на рівні воєвод, так і у  справах,...
Перш за все, іноземець повинен пам’ятати, що зобов’язаний протягом 15 робочих...
Для того, щоб виконувати легально роботу, ваш працівник повинен мати заяву про намір...
Я не поділяю думки польського консула щодо неможливості оформлення візи вашій дружині,...
Відповідно до ст. 116 Закону про іноземців, крім випадків, зазначених у ст. 99 п 1 Закону...
Дуже часто постає питання, яке піднімає один з батьків, котрий на одинці залишився...
У нашій країні, на превеликий жаль, з кожним роком збільшується число розлучень. Кожен...
З 15 серпня ц. р. польський президент може надавати громадянство всім іноземцям, незалежно...
Права особи, якій надано Карту Поляка, як і умови її надання, втрату терміну дії і...
Міністерство соціальної політики України з прийняттям нового Закону України «Про...
Згідно з присланим рішенням, що стосується громадянина України, його депортовано...
Низький рівень правової культури громадян часто не тільки не дає можливість знайти...
Згідно з даними державної служби зайнятості України станом на 1 грудня 2012 р. на обліку...