В останні роки в силу об'єктивних причин, а саме посилення міграції населення, вільного в'їзду і виїзду громадян за межі України, розвитку ділових та особистих контактів збільшилася кількість шлюбів українських громадян з іноземцями.
Шлюб з іноземцем вимагає особливої уваги і регулювання, як до вступу в шлюб з громадянином іншої держави, так і після вступу в такий шлюб.
Для того щоб зареєструвати шлюб з іноземним громадянином, для останнього необхідно подати до державного органу РАЦСу наступні документи:
- заяву про бажання вступити в шлюб;
- посвідчення особи (паспорт);
- довідка з місця проживання;
- довідка про відсутність перешкод для укладення шлюбу;
- рішення суду про розлучення (виписка з нього);
- довідка про сімейний стан.
Такі документи підлягають легалізації та апостилюванню.
Для громадянина України потрібно:
- паспорт (в якому буде відсутній штамп про шлюб);
- заяву про бажання вступити в шлюб.
Шлюб в Україні укладається між:
- громадянином України та іноземцем;
- громадянином України та особою без громадянства;
- іноземцями;
- особами без громадянства.
В такому випадку, при укладенні шлюбу в Україні форма і порядок укладення шлюбу будуть визначатися правом України.
При цьому відзначимо, що можливо також і укладання шлюбу в консульській установі або дипломатичному представництві. Якщо шлюб між громадянами України (якщо хоча б один з них проживає за межами України) полягатиме в консульській установі або дипломатичному представництві України, тоді буде застосовуватися право України. Якщо шлюб між іноземцями полягає в консульській установі або дипломатичному представництві відповідних держав в Україні, тоді буде застосовуватися право акредитуючої держави.
Якщо громадянин України бажає укласти шлюб з іноземцем або особою без громадянства за межами України відповідно до права іноземної держави, при цьому планує повернутися в Україну і бажає, щоб такий шлюб був дійсним в Україні, тоді для громадянина України, необхідно дотримуватись вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу. Наприклад, якщо уклали шлюб в країні, де дозволені полігамні шлюби, в Україні такий шлюб не буде визнаватися, оскільки згідно українського законодавства, шлюб укладений з особою, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, вважається недійсним в Україні.
Що стосується іноземних громадян, то шлюб між іноземцями, шлюб між іноземцем та особою без громадянства, шлюб між особами без громадянства, укладені відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні незалежно від вимог українського законодавства до дійсності шлюбу.
Найбільше суперечок виникає щодо правових наслідків шлюбу укладеного з іноземцем, а це:
- майнові відносини подружжя;
- припинення шлюбу;
- визнання шлюбу недійсним;
- встановлення та оскарження батьківства;
- права та обов'язки батьків і дітей;
- зобов'язання з утримання;
- усиновлення;
- зміст родичів та інших членів сім'ї.
Труднощі виникають при визначенні права, яким будуть регулюватися вищевказані відносини. Всі ці питання врегульовані українським законодавством, але це ще не означає, що у випадку, наприклад, розлучення з іноземцем, норми іноземної держави, що регулюють розлучення, співпадуть з нормами українського законодавства.
Кожна ситуація індивідуальна і залежить від багатьох факторів, в першу чергу від права держави чоловіка-іноземця.